« powrót do: PORADNIK

Najczęstsze błędy w izolacji

Prawidłowe wykonanie izolacji domu ma istotne znaczenie w jego późniejszym użytkowaniu. A jej efektywność zależy od kliku kluczowych czynników takich jak wybór wysokiej jakości materiałów izolacyjnych o odpowiednim współczynniku przewodzenia ciepła czy profesjonalny montaż. Jakich błędów unikać, aby zadbać o właściwą izolację wszystkich przegród?

 

 

  1. 1.       Dobór niewłaściwych materiałów izolacyjnych

Na poziom izolacyjności wszystkich przegród budowalnych w naszym domu w dużej mierze wpływ mają zastosowane przez nas materiały izolacyjne. Wybierane często, ze względu na swoją atrakcyjność cenową, materiały o niskich parametrach cieplnych, niezgodne z rekomendacjami zawartymi
w projekcie domu, nie gwarantują nam oczekiwanego komfortu termicznego. 30 cm materiału o lambdzie 0,044 [W/mK] izoluje gorzej niż taka sama grubość wełny szklanej o lambdzie 0,033 [W/mK]. Właśnie dlatego, przy zakupie materiałów izolacyjnych, warto postawić na te, o dobrych parametrach termicznych, które oprócz ochrony przed utratą ciepła,  wpłyną na odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe w przegrodzie  i bezpieczeństwo pożarowe, jak wełna mineralna szklana i skalna ISOVER.

  1. 2.       Brak ciągłości izolacji

Wybór dobrych produktów, o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, to jednak nie wszystko.
O skuteczności izolacji w dużej mierze decyduje jej montaż. A jednymi z najczęstszych błędów w tym zakresie są:  brak ciągłości izolacji, niewłaściwe ułożenie wełny oraz jej nieprawidłowe docięcie. Dobrze zamontowany system izolacji musi „otulać” dom jak kołdra – beż żadnych przerw, z dużą dbałością o zachowanie ciągłości izolacji wszystkich przegród. Przy montażu ważne jest również zadbanie o to, by  wełna docinana była w poprzek rolki z zapasem 2 cm. Docięta idealnie do wymiarów krokwi (bez dodatkowego zapasu) wełna może przyczynić się do powstawania mostków cieplnych i utraty ciepła.

  1. 3.       Brak szczeliny wentylacyjnej  

Częstym błędem popełnianym w przypadku izolacji poddasza jest brak szczeliny wentylacyjnej nad izolacją. Niewłaściwa wentylacja połaci dachowej może doprowadzić do zawilgocenia przegrody, a w dalszej kolejności powstawania grzybów i pleśni oraz osłabienia trwałości drewnianej konstrukcji dachu. Brak przepływu powietrza, przekłada się także na zawilgocenie wełny mineralnej, co może mieć wpływ na skuteczności ocieplenia. Izolując poddasze warto więc zadbać o zachowanie szczeliny wentylacyjnej, która zapewni dobry przepływ powietrza i umożliwi odpowiednie zarządzanie wilgocią w przegrodzie.  

  1. 4.       Jednowarstwowy układ izolacji poddasza

O skuteczności izolacji poddasza decyduje w dużej mierze zastosowanie dwuwarstwowego układu izolacji. Jak wykazały obliczenia, straty ciepła przy ocieplaniu jednowarstwowym drewnianej konstrukcji dachu są zwiększone o około 20% ze względu na wpływ liniowych mostków termicznych. Aby tego uniknąć, należy po założeniu podstawowej warstwy ocieplenia pomiędzy krokwiami, prostopadle do niej zaizolować połać drugą warstwą termoizolacji (wełna szklana układana pomiędzy i pod krokwiami). Zastosowanie takiego układu  pozwala na zmniejszenie kosztów zużycia energii i uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego pomieszczeń.

  1. 5.       Brak paroizolacji

Para wodna, szczególnie w okresie zimowym, przenika z ogrzewanych pomieszczeń użytkowych na zewnątrz. Ze względu na niższą temperaturę zewnętrzną zachodzi ryzyko kondensacji (wykroplenia) pary wodnej w warstwie ocieplenia. Aby temu zapobiec od strony wnętrza należy stosować szczelną paroizolację, która stanowi barierę  ograniczającą napływ pary wodnej do wełny szklanej wypełniają-cej połać dachową. Właśnie dlatego izolując dom, nie możemy zapominać o paroizolacji, czyli montażu odpowiedniej warstwy folii w poddaszu lub w stropie, której celem jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do wnętrza przegrody. Idealnie sprawdza się tu stworzony przez ISOVER system Vario® XtraSafe. Składa się on z z folii o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. System ten wykorzystuje zmienny opór dyfuzyjny membrany i reaguje na zmieniające się warunki klimatyczne, hamując przenikanie wilgoci do warstw dachu w okresie zimowym, a pozwalając w okresie letnim ujść wilgoci.

Źle wykonana izolacja może znacząco obniżyć właściwości termoizolacyjne przegrody i pogorszyć komfort termiczny.  Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązania i materiały izolacyjne. A w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwiązań z zakresu izolacji termicznej, warto skorzystać z profesjonalnego i bezpłatnego wsparcia Biuro Doradztwa Technicznego ISOVER.

Biuro Doradztwa Technicznego:

bezpłatna infolinia: 800 163 121

konsultanci.isover@saint-gobian.com

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMEMU:

Napisz nowy post


wyślij
Posty (0)
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.»