« powrót do: Aktualności

Nie tylko okna i drzwi ale też i więźba z fabryki

30.07.2018

Nowoczesne technologie w budownictwie mają na celu zmniejszenie czasu pracy na placu budowy oraz przyspieszenie je tempa. Na przykład powszechny niegdyś widok betoniarek pracujących przy zalewaniu fundamentów zastąpiła dostawa betonu towarowego. Ten proces zmian nie omija również i więźby dachowej. Kiedyś była niemal w 100% wykonywana ręcznymi narzędziami na placu budowy. Dziś w coraz większym stopniu dostarczana jest na plac budowy z wyspecjalizowanych fabryk w gotowych elementach, które szybko są montowane w całość.
Najpowszechniejsza metoda ciesielstwa przemysłowego opiera się na wykorzystaniu płytek kolczastych. To nowoczesne łączniki są wykonywane z blachy stalowej w której są wyciśnięte z jednej strony kolce. Po wprasowaniu z obu stron w dołożone do siebie elementy tarcicy tworzą one trwałe i niezwykle mocne połączenie.

Korzystanie z przemysłowo wykonanej więźby przynosi inwestorowi szereg ważnych korzyści:
1. Więźba oraz konstrukcja stropowa gotowa w 1 dzień.
Fabrycznie przygotowane elementy są dostarczane w określonym dniu na plac budowy i montowane w całość. Zazwyczaj jest to 1-2 dni pracy. W przypadku wiązarów dachowych, ich pas dolny stanowi zarazem konstrukcję stropu.2. Eliminacja ryzyka kradzieży.
W przeciwieństwie do starej metody wykonywania więźby, gdzie drewno jest składowane zazwyczaj tygodniami na budowie, gotowa więźba jest montowana niezwłocznie po dostarczeniu. Nieraz nie dotykają nawet ziemi gdyż są ładowane dźwigiem z naczepy wprost na dach.3. Duża oszczędność przez eliminację stropu betonowego.
Prefabrykowane wiązary pozwalają, zwłaszcza w domach parterowych, na wyeliminowanie kosztownego stropu betonowego. Przy wielu projektach oszczędności przekraczają kilkanaście tysięcy złotych.4. Jednoznacznie określona gwarancja.
Dostawca więźby to „projektant, tartak, hurtownia okuć, sprzedawca impregnatu oraz cieśla” w jednym. Jest więc jednoznacznie określone kto odpowiada za ewentualne wady, kto udziela gwarancji. Gdy cieśla (ew. firma budowlana) wykonuje konstrukcję przez kogoś zaprojektowaną, z materiału inwestora, bywa niestety bardzo trudne wyegzekwowanie prawidłowego wykonania więźby.

5. Gwarancja jakości drewna.
Zakład przemysłowy wykonujący masowo więźby zwykle kontraktuje dostawy materiału od sprawdzonych kontrahentów lub jest tartakiem i sam przygotowuje tarcicę dla swojej produkcji. Z mocy prawa producenci wiązarów podlegają certyfikacji i podlegają pod okresowe kontrole uprawnionych organów. Kupując więźbę z fabryki otrzymujemy konstrukcję z drewna zgodnego z obowiązującymi w Polsce normami tj. suszonego oraz przesortowanego pod względem wytrzymałości. Stosowanie zaś materiału niedopuszczalnego do stosowania w budownictwie (tarcica bez znaku CE) może mieć w przyszłości niespodziewane konsekwencje negatywne np. w przypadku awarii budynku, spraw o odszkodowanie itp.

6. Wykonywanie maszynowe to równe połacie dachowe.
Elementy więźby nie są wycinane ręcznymi narzędziami ale za pomocą specjalistycznych pił, zwykle sterowanymi komputerowo. Dokładność poszczególnych części konstrukcje zapewnia równe połacie dachowe do pokrycia.7. Pomieszczenie składowe - strych w poddaszu.
Wiązary prefabrykowane pozwalają uzyskać w przestrzeni poddasza przestrzeń na pożyteczne pomieszczenie gospodarcze – strych. Wejście do tego składu można zapewnić z korytarza lub garażu za pomocą prefabrykowanych schodów (np. znanej polskiej firmy FAKRO).
Więcej na temat technologii – www.dachymitek.pl    

 

 

 

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMEMU:

Napisz nowy post


wyślij
Posty (0)
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.»