« powrót do: PORADNIK

Dlaczego styropian i cały system ociepleń ścian zewnętrznych powinien pochodzić od jednego producenta?

Przeglądając różne strony dotyczące ocieplania budynków można często natrafić na informację, że cały system ociepleń powinien pochodzić od jednego producenta. Można zastanawiać się jakie to ma znaczenie? Klej ma kleić, styropian mają ocieplać, a tynk po prostu ładnie wyglądać i nadawać elewacji budynku pożądany efekt wizualny. Czemu zatem nie kupić najtańszych produktów na składzie budowlanym, czy w hurtowni, skoro wszyscy producenci mają obowiązek posiadać stosowne dokumenty potwierdzające dopuszczenie ich do stosowania w budownictwie?

            Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą ocieplania ścian zewnętrznych budynków jest ETICS (External Thermal Insulation Composite System – złożony system ociepleń ścian zewnętrznych) – w Polsce znany też jako „metoda lekka mokra”. Polega ona na przyklejeniu materiału izolacyjnego do ścian fasadowych, a następnie, po zabezpieczeniu go siatką elewacyjną zatopioną w kleju i zagruntowaniu powierzchni, nakłada się tynk cienkowarstwowy w wybranym przez inwestora kolorze i fakturze. Mamy zatem zestaw produktów, z których każdy musi odpowiednio współpracować z innymi. Każdy z nich pełni inną funkcję, a wszystkie razem muszą ze sobą współgrać tworząc całość na ścianach budynku. Przyjrzyjmy się więc bliżej…

Aby uzyskać wysokiej jakości klej, czy tynk, należy użyć kilku, a często nawet kilkudziesięciu składników. Każdy z nich może składać się z kolejnych kilku (lub kilkunastu) komponentów. Zmiana jednego składnika w recepturze komponentu wykorzystywanego do produkcji na przykład kleju do siatki może mieć ogromne znaczenie dla jego właściwości. Skąd zatem mieć pewność, że położone na ścianie  ocieplenie ma odpowiednią jakość?

Tu właśnie mamy odpowiedź na pytanie  - dlaczego system ociepleń od jednego producenta?

Producenci oferujący Kompletny System Ociepleń na bieżąco badają poszczególne surowce, których używają do produkcji swoich wyrobów.  Każda zmiana komponentów jest najpierw weryfikowana w laboratoriach, a ich wpływ, na ostateczne właściwości produktów końcowych, regularnie kontrolowany. Dodatkowo oferują oni fachową pomoc doradców technicznych, a zamontowane ocieplenie może być objęte wieloletnią gwarancją. Takiej ochrony nie uzyskamy kupując poszczególne elementy systemu ociepleń pochodzące od różnych firm. Dobór poszczególnych składników systemu ociepleń i niewłaściwa aplikacja mogą mieć wpływ na niespełnienie przez system niektórych przepisów technicznych wynikających z odpowiednich ustaw i rozporządzeń, np. w zakresie rozprzestrzeniania ognia przez ściany lub odporności na uderzenia czy też izolacyjności cieplnej.

 

 

            Ocieplenie budynku to inwestycja na lata – niska cena, która może przemawiać za wyborem poszczególnych elementów izolacji z pewnością nie zrekompensuje zalet wyboru systemu ociepleń pochodzącego od jednego – doświadczonego producenta. Ocieplając dom jednorodzinny metodą „nie systemową”, czyli kompletując najtańsze materiały, można zaoszczędzić na etapie inwestycji kilkaset złotych. Oszczędności te zostaną jednak szybko skonsumowane przez naprawy, które trzeba będzie niedługo potem wykonać lub przez dużo wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto dokładnie policzyć czy groszowe oszczędności na etapie inwestycji nie przełożą się bardzo szybko na dodatkowe wysokie wydatki już na etapie eksploatacji.

Więcej informacji na temat płyt styropianowych jak również systemu ociepleń można znaleźć na stronie www.termoorganika.pl

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMEMU:

Napisz nowy post


wyślij
Posty (6)»