« powrót do: PORADNIK

Jakie drewno na więźbę

Podobnie jak przepisy podawane w książkach kucharskich odzwierciedlają wiedzę i doświadczenie autorów, tak przepisy budowlane wynikają z praktyki profesjonalistów oraz z badań naukowych. Stosowanie tych reguł zapewnia bezpieczeństwo i jakość budynków. Takie obowiązujące w Polsce normy mówią również jaki materiał należy stosować na więźby dachowe.
Są dwa podstawowe wymogi odnośnie tarcicy na konstrukcję dachu, a mianowicie;

 

Drewno nie powinno być użyte bez zbadania jego wytrzymałości.
Tarcica konstrukcyjna musi zostać poddany klasyfikacji pod względem wytrzymałościowym. W efekcie takiego sortowania zostaje każdy element zaliczony do odpowiedniej klasy drewna. Jej symbol (np. C-24) spotkamy w projekcie każdego domu, gdyż konstruktor przyjmuje, jako punkt wyjścia do swoich obliczeń parametry wynikające z tego przyporządkowania. Użycie niesklasyfikowanego drewna na konstrukcję dachu to jak wjeżdżanie 30-tonową ciężarówką na most bez oznaczenia dopuszczalnej nośności.

Drewno powinno być suche.
Najkorzystniej jest, jeżeli proces suszenia jest wykonywany termicznie w specjalnie do tego celu przeznaczonych urządzeniach. Celem prowadzonego tam procesu  jest doprowadzenie w krótkim czasie drewna do 18% wilgotności. Suszenie ten odbywa się  w specjalnych komorach, w kontrolowanej temperaturze.
W trakcie suszenia termicznego ujawniają się miejscowe wady drewna. W przypadku używania świeżego drewna, które wysycha  już zamontowane w konstrukcję a  jego wady  pokazują się dopiero po pewnym  czasie. Wówczas mogą one już spowodować poważne problemy.
Schnięcie wilgotnego drewna zabudowanego w więźbie obniża właściwości izolacyjne  konstrukcji ponieważ para wodna przenika z drewna w warstwę wełny mineralnej.
Kurczenie się drewna to naturalny efekt oddawania wody związanej z substancją drzewną. Używanie drewna zbyt wilgotnego stwarza ryzyko osłabienia, czy nawet zniszczenia konstrukcji. Drewno prosto "spod  piły", nie suszone termicznie skręca się długo po jego zabudowaniu. Płyty kartonowo-gipsowe, zamontowane do konstrukcji z niedostatecznie wysuszonego drewna mogą pękać. Powstają też szczeliny, zwłaszcza przy suficie lub podłodze.
Stosowanie drewna suszonego termicznie jest zalecane także z uwagi na mniejsze zagrożenie opanowania go przez owady.  Wysoka temperatura w komorach działa na nie niszcząco a niska  wilgotność tarcicy nie sprzyja ich zagnieżdżeniu się. Przeciwdziałają temu także niesprzyjające warunki pokarmowe w suchym drewnie. Destrukcyjną działalność owadów może doprowadzić do ugięcia się konstrukcji dachu (zwłaszcza przy pokryciu cięższą dachówką). Podobnie stosowanie drewna suszonego  termiczne jest zalecane z uwagi na mniejsze ryzyko opanowania przez grzyby i pleśnie.

wiązarydla produktów Domena

Problem stosowania suchego drewna na więźbę nabiera coraz większego znaczenia w ostatnich latach, gdzie dąży się do jak najszybszego wybudowania domu. Kiedyś proces budowy był znacznie dłuższy i często więźba miała czas aby wyschnąć. Gdy pokryjemy i szybko obudujemy konstrukcję z wilgotnego drewna, ryzykujemy, że pojawi się czas szereg trudnych problemów.

Z całą pewnością wielu inwestorów nie poświęca wystarczającej uwagi problemowi doboru materiału na więźbę. Błąd popełniony tutaj jest bardzo trudno potem naprawić. 

mitek

 

 

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMEMU:

Napisz nowy post


wyślij
Posty (0)
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.»