« powrót do: ARTYKUŁY

Ocieplenie domu wełną mineralną. co zyskujesz?

 

Izolacja to inwestycja długofalowa, zwłaszcza, że zwykle budujemy jeden dom na całe życie. Aby była skuteczna i gwarantowała nam komfort użytkowania, ważny jest dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych i ich prawidłowy montaż. Co daje nam izolacja wełną mineralną?

 

1.       Ciepło

Skuteczna izolacja to przede wszystkim gwarancja komfortu termicznego, który zapewnia odpowiednią temperaturę w domu, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Zimą, kiedy temperatura na zewnątrz często sięga kilku kresek poniżej zera, izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu i utrzymywać w domu przyjemne ciepło. Równie ważną rolę odgrywa latem. Jeśli izolacja jest zbyt cienka, wtedy ciepło nocą ucieka na zewnątrz, a podczas dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają. A to powoduje duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu, które są dla mieszkańców niekomfortowe. Dobra izolacja powinna więc chronić dom przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem latem.

Warto pamiętać, że skuteczna i dobrze zamontowana izolacja to taka, która oddycha i wraz z odpowiednią inteligentną folią paroizolacyjną umożliwia swobodny przepływ wilgoci między wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Ważne jest także to, w jaki sposób izoluje się budynek – konieczne jest poprowadzenie izolacji termicznej oraz przeciwkondensacyjnej  w sposób ciągły, bez żadnych przerw  – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz poprzez mostki termiczne.

Wybierając materiały izolacyjne powinnyśmy zawsze brać pod uwagę ich parametry. Ważne, aby posiadały niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli niską lambdę. To współczynnik, który informuje ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im niższa lambda, tym lepszą izolację zapewnia materiał izolacyjny. Efektywna izolacja sprawi, że bardzo szybko  zauważymy znaczną energooszczędność domu, która przekłada się bezpośrednio na opłaty za ogrzewanie.

2.       Cicho

Niewątpliwe dla zapewnienia odpowiedniego komfortu przebywania w domu, ważny jest nie tylko komfort termiczny, ale również komfort akustyczny. W ciszy nasz mózg ma lepsze warunki do pracy – łatwiej identyfikuje emocje i pobudza kreatywność. Cisza przyczynia się również do redukcji stresu i napięć. Stąd równie ważną rolę dla zapewnienia komfortu w naszym domu, jak izolacja termiczna, odgrywa również odpowiednia izolacja akustyczna stropów i ścian.

Dźwięki przenosi się przez cała konstrukcję budynku, dlatego nawet najlepiej zaprojektowana akustycznie ściana nie wygłuszy hałasów, jeśli jej połączenie z podłogą lub stropem będzie wykonane nieprawidłowa. Dobrze dobrana izolacja powinna pochłaniać dźwięki wewnątrz naszego domu, jak i te, które docierają do nas z zewnątrz. Pochłanianie dźwięku to zdolność do ograniczania energii dźwiękowej fal docierających do danego pomieszczenia, a przez to – poprzez eliminację fal odbitych – redukcja hałasu. Fale odbite, jeśli nie będą eliminowane przez skuteczny materiał izolacyjny, stworzą hałas pogłosowy, a w efekcie również zakłócą wyrazistość mowy i przekazu dźwiękowego w pomieszczeniach.

                Własności dźwiękochłonne materiału wyraża wskaźnik pochłaniania dźwięku – aw.  Jego wartość zawiera się w przedziale od 0 do 1 i, w przeciwieństwie do wskaźnika lambdy, lepszy materiał dźwiękoizolacyjny to ten, który ma wyższy wskaźnik. Takim materiałem może być na przykład Aku-Płyta z oferty ISOVER, którą charakteryzuje świetny współczynnik pochłaniania dźwięku aw – na poziomie 1,00 już dla grubości 75 mm.

3.       Bezpieczeństwo

Izolacja może znacznie zwiększyć odporność ogniową budynku lub wprost przeciwnie – wpłynąć na zwiększenie skutków pożaru i szybsze rozprzestrzenianie się ognia. A kluczową rolę odgrywa tutaj dobór materiałów izolacyjnych.

Decydując się na zakup produktów do izolacji, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na klasę reakcji na ogień. Produkty niepalne to materiały oznaczone klasą reakcji na ogień A1 oraz A2. Pamiętajmy też, że pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, z kolei niższe liczby są lepsze niż wyższe.

4.       Oszczędność

Ocieplenie domu to inwestycja na lata, a jego efekty, choć niewidoczne, pojawią się wraz z pierwszymi rachunkami za ogrzewanie. Dobrze wykonana izolacja ogranicza ucieczkę ciepła z domu i wpływa na poprawę jego energooszczędności, a to oznacza mniejsze koszty na jego ogrzewanie.

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMEMU:

Napisz nowy post


wyślij
Posty (0)
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.»