« powrót do: ARTYKUŁY

Dom pełen ciepła z isover

Niezależnie od pory roku oczekujemy, że w naszym domu panowała będzie przyjemna, komfortowa temperatura. Dom nie powinien nadmiernie nagrzewać się latem, a zimną zbyt szybko tracić ciepła. Osiągnięcie takiego stanu jest możliwe, a bardzo ważną rolę w zapewnieniu komfortu termicznego  odgrywa tutaj prawidłowa izolacja dachu.

Od dawna mówi się, że zimną tracimy najwięcej energii przez głowę. Ubieramy się ciepło, dbając o kilka warstw okrycia - ubieramy swetry, podkoszulki i szaliki, ale często zapominamy o czapce. A przez to nasze starania, aby zabezpieczyć się przed dokuczliwym mrozem są mniej skuteczne, a odczucie zimna silniejsze. Podobnie jest z izolacją domu.

Jeśli, budując dom,  ograniczymy się tylko do izolacji ścian zewnętrznych, rezygnując z izolacji poddasza, komfort termiczny całego budynku nie będzie tak zadawalający jakbyśmy tego oczekiwali, a koszty ogrzewania mogą nie zmaleć aż tak odczuwalnie. Tylko przez sam dach z naszego domu może uciekać nawet 30% energii. Właśnie dlatego już na etapie budowy domu, warto zadbać o poprawną i kompleksową izolację, która uwzględniała będzie wszystkie przegrody zewnętrzne domu.

Rozwiązania dla dachu skośnego

Najpopularniejszym sposobem na zwieńczenie ostatniej kondygnacji domu w Polsce jest dach skośny. Ze względu na budowę szkieletową oraz występowanie elementów drewnianych, rekomendowanym do jego izolacji przez ISOVER rozwiązaniem jest wełna mineralna szklana, która dzięki swoimi właściwościom (lekkość, sprężystość) nie obciąży konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić dokładnie całą przestrzeń pomiędzy krokwiami. A to pozwoli uniknąć mostków termicznych i ograniczyć straty ciepła.

Dobrze sprawdzą się tu produkty z wełny mineralnej szklanej ISOVER w rolkach jak: Super-Mata Plus, Super-Mata i Profit-Mata. Produkty te wyróżnia niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który dla Super-Maty Plus wynosi λD = 0,032 W/mK, dla Super-Maty λD = 0,033 W/mK, a dla Profit-Maty λD = 0,035 W/mK. Dzięki temu możliwe jest spełnienie wymagań odnośnie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) w przegrodzie niższą grubością izolacji, niż w przypadku najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Kiedy z różnych względów niemożliwe jest wykonanie izolacji dachu skośnego od strony wewnętrznej warto rozważyć system izolacji nakrokwiowej z użyciem wełny mineralnej szklanej. Takim innowacyjnym rozwiązaniem jest system RENOVER oparty na specjalnie przygotowanych belkach – łatwy do zainstalowania dla wykonawcy, umożliwiający szybki montaż odpowiedniej ilości izolacji. Rozwiązanie pozwala np. wyeksponować konstrukcję dachu oraz podnieść kubaturę pomieszczeń, wykorzystując przestrzeń między krokwiami.

Izolacja dachu płaskiego

O odpowiedniej izolacji dachu nie powinni zapominać również właściciele domów z płaskim dachem. Aby właściwie pełnił on swoje funkcje i był bezpieczny w użytkowaniu, tak jak w przypadku izolacji dachu skośnego, kluczowy jest tu wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego o określonych właściwościach. Najwięcej korzyści przyniesie izolacja z wełny mineralnej.

Izolacja dachu płaskiego z użyciem wełny mineralnej oprócz podstawowej funkcji, jaką jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej dachu przy minimalnej grubości, musi dodatkowo przenieść obciążenia od różnego typu instalacji umiejscowionych na dachu, jak np. anteny czy klimatyzatory, ale także obciążenie zalegającym śniegiem. Materiał izolacyjny musi więc cechować się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi. Ze względu na to, że konstrukcje dachowe w budynkach jednorodzinnych są lżejsze (bardziej podatne na pracę wynikającą z obciążeń), ciężar izolacji staje się istotniejszy niż w przypadku prac na większych obiektach. Równie ważne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe - niepalność materiału.

Z myślą o tej aplikacji w ofercie ISOVER znajdują się rozwiązania do izolacji zarówno jedno, jak i dwuwarstwowej. Mając na uwadze trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, oprócz produktów z wełny mineralnej skalnej (np. zestaw Srebrny Dach) znajdują się tu także lżejsze płyty ze sztywnej wełny mineralnej szklanej, m.in. wchodzące w skład zestawów dwuwarstwowych Platynowy Dach (obie warstwy z wełny szklanej) i Złoty Dach (połączenie szkła i skały).

O czym warto pamiętać?

Zarówno w przypadku dachów skośnych, jak i dachów płaskich, wybór odpowiedniej jakości produktów, to nie wszystko. Dla osiągnięcia największych korzyści z izolacji, istotny jest również prawidłowy montaż, w tym zastosowanie jej dwuwarstwowego układu.

W przypadku dachu skośnego, aby uniknąć strat ciepła należy po założeniu pierwszej warstwy ocieplenia pomiędzy krokwiami, prostopadle do niej zaizolować połać drugą warstwą termoizolacji (wełna szklana układana pomiędzy i pod krokwiami). Jak wykazują obliczenie rozwiązanie to pozwala na obniżenie o 20% strat ciepła ze względu na wpływ mostków termicznych w stosunku do układu jednowarstwowego izolacji.

By wyeliminować mostki cieplne, dwuwarstwowy układ izolacji konieczny jest również w przypadku dachów płaskich. Tu zalecane jest, aby izolacja z wełny mineralnej układana była w dwóch warstwach w sposób mijankowy. Górna warstwa powinna posiadać właściwości mechaniczne zapewniające przeniesienie obciążeń bez wywołania odkształceń połaci stropodachu i uszkodzeń pokrycia, natomiast dolna warstwa powinna posiadać jak najlepsze właściwości cieplne.

Profesjonalne wsparcie

Szeroka oferta dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych i sposób montażu izolacji, mogą rodzić wiele pytań. Właśnie dlatego, w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z doborem produktów czy montażem izolacji, warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji z inżynierami Biura Doradztwa Technicznego ISOVER. Doradcy pomagają w dokonaniu odpowiedniego wyboru poprzez przedstawienie najlepszej opcji materiałowej, czyli konkretnego produktu pod konkretne zastosowanie z uwzględnieniem oczekiwań klientów i wymogów przepisów prawa.

Niezależnie od pory roku oczekujemy, że w naszym domu panowała będzie przyjemna, komfortowa temperatura. Dom nie powinien nadmiernie nagrzewać się latem, a zimną zbyt szybko tracić ciepła. Osiągnięcie takiego stanu jest możliwe, a bardzo ważną rolę w zapewnieniu komfortu termicznego  odgrywa tutaj prawidłowa izolacja dachu.

 

Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.

Ul. Okrężna 16 • 44-100 Gliwice • Tel. +48 32 339 63 00 • Faks +48 32 339 64 44 • www.isover.pl

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMEMU:

Napisz nowy post


wyślij
Posty (0)
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.»